پزشکی

این غذاها را با شکم خالی نخورید! | بیماری

: این غذاها رو با شکم خالی نخورین!

وقتی شکم تون خالیه باید مراقب باشین و یه سری از خوراکیا رو نخورین و یا یه سری از کارا رو انجام ندین. در این مقاله مواردی رو که باید در این جوری مواقع رعایت کنین، تذکر داده.

به گزارش ایران استایل به نقل از سلامت نیوز، وقتی افراد احساس گرسنگی می کنن اشتهای بسیار زیادی دارن و در مورد نوع غذایی که میخوان بخورند، خیلی توجه ای به خرج نمی دن.

اما اینجور عادتی بسیار خطرناکه و بدن رو دچار مشکل می کنه. چون مصرف بعضی از خوراکیا، مناسب معده خالی نیس و سلامت بدن رو به خطر میندازه.

پس زمان گرسنگی، خوراکیای زیر رو مصرف نکنین.

خرمالو و گوجه فرنگی

خرمالو و گوجه فرنگی شامل مقادیر زیادی پکتین و تانیک اسید هستن. وقتی این مواد با اسید معده عکس العمل شیمایی صورت میدن، اونا تشکیل ژل غیرقابل حل داده که خیلی راحت منتهی به تولید سنگ معده می شه.

نوشیدنیای سرد

اگه با معده خالی شکلای جور واجور نوشیدنیای سرد استفاده کنین، سرمای اون معده و روده ها رو تحریک کرده و باعث انقباض اونا می شه.

این انقباضا پس از یه مدت، بدن رو به سمت مشکل در واکنشای شیمیایی آنزیمی متفاوت پیش برده و موجب بیماریای دستگاه گوارش می شه.

علاوه بر اون، زنا هم دچار مشکلات در قاعدگی شون می شن.

موز

موز غنی از منیزیمه. خوردن موز با معده خالی، شدیدا و یهویی مقدار منیزیم در بدن رو زیاد کرده و منتهی به به هم خوردن تعادل بین منیزیم و کلسیم در خون فرد می شه، و ممکنه اثرات بازدارنده ای روی قلب و عروق داشته و در آخر سلامت آدم رو به خطر اندازد.

زالزالک و پرتقال

زالزالک و پرتقال شامل مقدار زیادی اسید آلی، اسید تارتاریک، اسید زالزالک، اسید سیتریک و چیزای دیگه ای به جز اینا س.

مصرف این دو نوع خوراکی با معده خالی، اسیده معده رو به مقدار بسیار زیادی زیاد کرده و روی عشای مخاطی معده اثر نامطلوبی گذاشته و منتهی به نارحتیای گوارشی و استفراغ می شه.

به خاطر همین هم پیشنهاد می شه آب پرتقال، پرتقال یا زالزالک رو با شکم خالی مصرف نکنین و قبل از خوردن اونا، حتماً لقمه ای نون به دهن بذارین.

شیر و شیرسویا

این دو نوشیدنی پر از پروتئین هستن. اگه اونا رو با معده خالی بخورین، پروتئین مجبور به تغییر شکل و تبدیل به انرژی شده تا مصرف شه و این کار باعث می شه خاصیت مغذی بودن این نوشیدنیای به درد بخور از بین رود.

روش درست مصرف کردن اونا، همراه با خوراکیای دیگه مانند نون و غذاهایی که شامل آرد گندم ان، هستن.

البته بهتره که این نوشیدنیا، ۲ ساعت پس از شام و یا قبل از خواب مصرف شن.

شکر

شکر یه جور خوراکیه که قابل هضم و جذبه.

اگه شما با معده خالی، مقدار بسیار زیادی شکر بخورین، بدن نمی تونه در مدت زمان کمی، به اندازه کافی انسولین تولید کنه و قند خون رو به حد نرمال برسونه.

به خاطر همین مقدار قند خون تون یهویی زیاد می شه و این موضوع مشکلات سلامتی مختلفی، از جمله بیماریای چشمی موجب می شه.

ماست

خوردن ماست با معده خالی، از سلامت بدن کم می کنه. بهترین کار مصرف اون، دو ساعت پس از شام یا قبل از خوابه.

این روش نه فقط باعث تازگی بدن و بهبود هضم غذا شده، بلکه می تونه یبوست رو هم برطرف سازه.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین شامل تانین و پکتینه که دیواره معده رو مجبور به ترشح اسید معده بیشتر می کنه و نارحتیای معدی و سوزش معده رو موجب می شه.

چای و قهوه

وقتی که معده تون خالیه، مخصوصا صبح هنگام، خوردن چای یا قهوه، بدترین کاریه که می تونین با معده تون کنین.

این کار اسید معدهتان رو زیاد کرده و ممکنه شما رو دچار استفراغ و یبوست کنه.

اگه صبحا به دنبال خوردن چیزی قبل از صبحونه هستین، یه تیکه نون تست بخورین.

دارو

از خوردن دارو به معده خالی دوری کنین، مگه اینکه دکتر تجویز کرده باشه. خوردن دارو می تونه جداره روده تون تحریک کنه و تولید زخم معده کنه..

مخصوصا مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیکا و آسپرین با شکم خالی، می تونن خطر تهوع و اسهال رو در شما زیاد کنن.

این کارا رو با معده خالی انجام ندین

سفر کردن با معده خالی

با معده خالی از خونه بیرون نرید. سوار خودرو، اتوبوس و یا هواپیما شدن با معده خالی حالت تهوع می آورد و هم اینکه به دلیل نبود انرژی کافی واسه مقابله با میکروبا، خطر دچار شدن به بیماریا رو زیاد می کنه.

به سوپرمارکت نرید

چه عاشق خرید از سوپرمارکت باشین، چه متنفر، هیچوقت با شکم خالی وارد این مکان نشید. شاید می تونین حدس بزنین که در این جوری مواقع چه اتفاقی براتون می افته.

خرید مواد خوراکی هنگام گرسنگی، باعث میشه به سراغ غذاهای پر چرب و با کالری فراوون برید و در آخر به بدن تون آسیب بزنین. پس قبل از رفتن به سوپرمارکت، حتما چیزی بخورین.

با شکم خالی کار نکنین

خیلی از پزشکان فکر می کنن که با شکم پر نباید کار و فعالیتای سنگین انجام داد. اما باید گفت که معده خالی، شما رو بدون انرژی باقی میذاره.

پس خوردن غذای کافی -البته نه خیلی سنگین- قبل از اون مناسبه. قبل از کار کردن خوراکیای سبک و اما پرانرژی استفاده کنین.

سلامت نیوز

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *