پزشکی

این غذاها ممکن است باعث شود کابوس ببیند | بیماری

: خوردن هر چیزی تقریبا زمان خواب، سوخت و ساز بدن رو زیاد کرده و منتهی به فعال موندن مغز میشه و احتمال این که شخصی که خوابیده، رویاهای واضحی ببینه رو بیشتر میکنه

تلاش کنین رویای دیشب خود رو به یاد بیارین، اگه یادتون بیارین و تا حدودی رویای عجیب و غریبی بود، ممکنه مقصرش پنیری باشه که قبل از خواب خوردین. آدمایی که قبل از خواب یه غذای سبک می خورن بهتره بدونن که، غذایی که قبل از خواب می خورن، میتونه تاثیر زیادی بر رویاهایشون داشته باشه.

جولی مونتاگو مربی تغذیه و یوگا توضیح می ده: ” وقتی ما در نظر میگیریم که مواد مغذی موجود در غذا، موارد زیادی در بدن مثل سطح انرژی، خلق و خو و کیفیت خواب رو تحت تاثیر قرار میدن، به طور کامل محتمله که غذاهای جور واجور به روشای جور واجور، روی رویاها موثر باشن “.

ما با در نظر گرفتن این موضوع لیست غذاهای ممنوعه ای واسه شما که خوابهای فانتزی نمی ببینن و تموم طول روز درگیر کابوسهای شبونه تون هستین، جفت و جور کردیم.

لیست غذاهایی که منتهی به دیدن کابوس می شن

پنیر

شما ممکنه از مادربزرگها شنیده باشین که خوردن پنیر قبل از خواب باعث میشه کابوس ببینین و از کجا معلوم شاید این ادعا درست باشه. مونتاگو توضیح می ده: حدس و فکر در این مورد زیاده و البته بعضی تحقیقات منظم تلاش می کنن که خوردن اجناس لبنی تقریبا زمان خواب، ممکنه باعث دیدن خواب بد یا غیرمعمول شه و  شیر و پنیر بزرگترین مجرمان این گروه هستن. پنیر شامل تریپتوفانه، اسید آمینه ای که بدن واسه ساخت سروتونین استفاده میکنه. سروتونین ماده ای شیمیایی در مغزه که به حفظ و ثبات خلق و خو کمک می کنه. پس مصرف پنیر درست قبل از خواب منتهی به افزایش سطح سروتونین در بدن می شه که تاثیر آشکاری بر کیفیت رویای شما میذاره.

گوشتای فراوری شده

بهتره از حمله به یخچال قبل از خواب واسه خوردن برشهای گوشت سرد دوری کنین. کامیلا شافنز متخصص تغذیه بالینی در لندن توضیح می ده: سوسیس، کالباس، بیکن، هات داگ، کورن بیف، تیرامین خیلی بالایی دارن، تیرامین آمینو اسیدیه که فشار خون رو تنظیم میکنه. غذاهای پر از تیرامین بسیار مغذی بوده و الگوی خواب طبیعی و کلا سیستم عصبی مرکزی رو به هم می زنن که منتهی به افزایش کابوسا، خواب ناراحت یا میگرن طولانی می شه.

ادویه کاری

یه دلیل این که شب جمعه رویاهای کج دار و مریض می بینین، غذاهاییه که از بیرون گرفتین. مونتاگو توضیح می ده:  غذاهای تند درست قبل از خواب هم در دیدن رویاهای عجیب و غریب دست دارن. بدن واسه هضم غذاهای خیلی تند، نسبت به همیشه کار سخت تری در پیش داره. این مشکل در دستگاه گوارس می تونین کیفیت خواب شما رو تحت تاثیر قرار داده و منتهی به رویاهای بد شه.

ترشی و غذاهای تخمیری

این خوراکیها واسه تنفستون مشکل بوجود میاره و مشکل بدتری واسه رویاهایتون. سافنر توضیح می ده: غذاهای تخمیری یا ترشی به هر شکلی، کلم ترشی، کیمچی، توفو یا خیار شور، سس سویا، میسو و خوراکیهای شامل میسو، اگه شب خورده شن منتهی به القاء رویاهای بد می شن.

الکل

به گفته سافنر : کوکتل یا مشروبات الکلی مثل آبجو، شراب قرمز، شری و لیکور به دلیل روند تخمیری که داشتن، اگه شب هنگام مصرف شن، منتهی به دیدن کابوس می شه مخصوصا اگه در مصرف اونا زیاده روی شده باشه.

شکلات

نه نه نه نه نه! مونتاگو توضیح می ده : خوردن هر غذای چربی در شب باعث ایجاد سوء هاضمه میشه. سوء هاضمه میتونه کیفیت خواب رو کم کنه و بعضی وقتا بیدارتان کنه و در این صورت بیشتر خوابهای عجیب و غریبی که دیدین رو به خاطر دارین که قلبتون رو می شکنه.

پس چیجوری مطمئن شیم که رویاهایمون بهتر از رایان گاسلینگ در سریال Walking Deadه؟ بهترین راهی که من میتونم واسه دوری از رویاهای پریشون پیشنهاد کنم اینه که، از دو سه ساعت قبل از وقت خواب چیزی نخورین . با این کار به دستگاه گوارش خود فرصتی واسه جبران و هضم غذا دادین و احتمال این که تا صبح خواب خوب و آرومی تجربه کنین رو بالا می برید.

سیمرغ

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *