پزشکی

این مشاغل موجب ایجاد ناباروری در مردان می شود! | بیماری

: عوامل بسیاری در ناباروری مردان تاثیر داره که یکی از اونا شغل این افراده.

: این مشاغل موجب ایجاد ناباروری در مردان می شه!

سعید آراسته متخصص اورولوژی گفت: ناباروری در آقایون بعضی وقتا علل نامعلوم ای داره که شایع ترین دلیل قابل اصلاح اون واریکوسله و با جراحی درمان می شه. 

 

ایشون در مورد عوامل ایجاد ناباروری درآقایان گفت: مسائل شغلی مثلا در کسائی که در محیطای گرم کار می کنن یا با فرآورده های شیمیایی مانند چرم یا چسب و دود به وجود اومده به وسیله فلزات در ریخته گریا برخورد دارن، میشه در ایجاد این آسیب تاثیر زیادی داشته باشه.

 

این متخصص اورولوژی گفت: از پایه روند تولید هورمون مردونه در محیطای گرم آسیب بیشتری می بینن، مثلا گذاشتن لپ تاپ روی پاها یا پوشیدن شلوارهای تنگ می تونه موجب بالارفتن دمای نسبی بدن شه، هم اینکه نشستن زیاد در محیطای گرم مانند سونا می تونه در بعضی افراد موجب مشکل در باروری و در افراد مستعد به ناباروری این آسیب رو شدید شدن کنه.

 

بعضی از بیماریای عفونی مانند اوریون که در کودکی در فرد ایجاد شده دربزرگسالی می تونه در روند باروری مشکل بسازه.

 

عوامل محیطی مانند دود سیگار  و قلیان که بسیار گسترده شده نقش مهمی در اشکالات باروری بوجود میاره، هم اینکه مصرف مواد مخدر می تونه در تولید هورمون مردونه مشکل جدی بسازه.

 

این متخصص اورولوژی اضافه کرد: بعضی عفونتای که در دوران بزرگسالی ممکنه ایجاد شه، مانند عفونتای مجاری ادراری و تناسلی به صورتای جور واجور می تونه منتهی به ایجاد ناباروری شه.

 

آراسته گفت: بعضی بیماریای مادرزادی یا عارضه های تحتانی که با درد یهویی و شدید ایجاد می شه با مراجعه سریع می تونه به درمان مریض خیلی کمک کنه.

 

بعضی بیماریای سیستماتیک و گسترده در افراد مانند بعضی سرطانا می تونه در کارکرد باروری آقایون مشکل بسازه. هم اینکه روش درمان این بیماریا مانند شیمی درمان و پرتو درمانی موجب شدید شدن مشکلات ناباروری می شه.

 

این متخصص اورولوژی گفت: خیلی با اهمیته که فردی که به سرطان و بیماریای گسترده گرفتار می شه قبل از شیمی درمانی و پرتودرمانی واسه فریز اسپرم اقدام کنه چون ممکنه پس از این درمانا قدرت بارکری رو از دست دهد.

 

در بعضی موارد نادر آدما به دلیل مشکل در ساختار ژنتیک و کروموزوما دچار مشکل در باروری می شن که درمان سخت و گاه غیرممکن دارن. 

 

بیشتر از درصد موارد مشکل در باروری آقایون قابل درمان هستن که با اصلاح سبک زندگی مانند بهبود شرایط تغذیه ای، افزایش فعالیت بدنی و دوری از فعالیتای مضر ممکن می شه.

 

این متخصص اورولوژی در مورد اهمیت اصلاح تغذیه واسه درمان ناباروری گفت: آقایون باید از تموم گروه های مواد غذایی استفاده بکنن، هم اینکه مصرف پروتئین کافی مواد غذایی مانند گوشت و لبنیات و استفاده فراوون از میوه ها و سبزیجات باعث بهتر شدن روند باروری می شه.

باشگاه خبرنگاران

 

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *