پزشکی

این مشکلات دهان و دندان را فورا درمان کنید | بیماری

: این مشکلات دهن و دندون رو فورا درمان کنین

: این مشکلات دهن و دندون رو فورا درمان کنین 

1. جراحی

بعضی از جراحیای داخل دهانی مثل شکلای جور واجور عفونتا، آبسهای زیاد و… اورژانس حساب می شن. اینطور اعمالی بهتره در اولین فرصت و با در نظر گرفتن اینکه دندون دکتر بعد از جراحی در دسترس باشه، انجام شه.با این حال شکلای جور واجور جراحیای انتخابی داخل دهانی مثل جراحی دندون عقل نهفته به خصوص در هفته های آخر منتهی به نوروز به دلیل نیاز به پیگیری و ویزیتای بعد از اون بهتره به زمان مناسب تری بیفته.

2. درمانای لثه

بیماریای لثه، درمانایی دارن که به نام فاز یه درمانای لثه مشهورند. این درمانا شامل جرم گیری، آموزش بهداشت و حذف عوامل داغون کننده بافتای لثه ای هستن. اینجور درمانایی بدون هیچ گونه مشکلی در هر وقتی از سال قابل انجام ان ولی در وقتی که مشکل جدی در لثه هست که باید با عمل جراحی برطرف شه، زمان جراحی رو باید به بعد از تعطیلات انداخت.

3. درمانای مربوط به بازسازی، زیبایی و پروتز

درخواست بیماران واسه درمانای ترمیمی، زیبایی و پروتز در روزای نزدیک به عید شدیدا افزایش می یابد. درمانای بازسازی و زیبایی بیشتر تک جلسه ای هستن و در زمان مناسب قابل انجام ان. در مورد درمانای پروتزی باتوجه به اینکه بخش کلی ای از مراحل در لابراتوار (آزمایشگاه) انجام می شه به خصوص در مواردی که نیاز به بازسازیای وسیع د هانی هست،

بهتره درمان به زمان مناسبی بیفته تا کار با کیفیت انجام شه. با این حال درمانایی که کار زیادی ندارن رو میشه با هماهنگی بین دندون دکتر و لابراتوار در زمان کمتر به آخرسر رساند.

4. درمان ریشه دندون (عصب کشی)

به دلیل دسترسی کمتر به خدمات دندون پزشکی در تعطیلات نوروز، بهتره درمان ریشه به خصوص در وقتی که مشکل دندانی زیاد هست زودتر انجام و بعد از درمان ریشه بازسازی دائم یا دست کم بازسازی موقت با استواری بالا انجام شه. به عنوان قانون کلی، بین درمان ریشه و بازسازی دندون ها نباید فاصله وقتی زیادی گذاشته شه. در نتیجه در صورت نیاز به درمان ریشه در زمان مناسبی دست به کار شین تا زمان واسه بازسازی اون وجود داشته باشه.

5. درمانای ارتودنسی

درمانای ارتودنسی نیاز به ویزیتای دوره ای دارن، پس بهتره بیماران قبل از تعطیلات نوروز با هماهنگی متخصص ویزیت شن. ویزیتای دوره ای مهم هستن و نباید با تاخیر انجام گیرند.

1. اگه سفر می رید اصلا مسواک، خمیر دندون و نخ دندون رو یادتون نره. اگه برس مسواکتان خراب شده، حتما مسواک جدیدی جفت و جور کنین.

2. تلاش کنین اگه درد یا مشکل دهانی و دندانی دارین، قبل از سفر یا شروع تعطیلات به دندون دکتر مراجعه کنین. حتی بهتره قبل از ورود به شهر یا مکان جدید در مورد نشانی کلینیکای دندون پزشکی اطلاعاتی به دست بیارین. مسکن، دهانشویه، گاز و… رو با خود همراه داشته باشین. دندون درد در طول سفر یا تعطیلات می تونه به کابوس بدی واسه شما تبدیل شه. دقت کنین آسپیرین یا هر داروی مسکن دیگری روی دندون و نزدیکی لثه قرار ندین. این کار به بافت لثه آسیب میرسونه.

3. همه درمانای مربوط به ریشه باید قبل از سفر واسه جلوگیری از عفونت و درد به وجود اومده به وسیله تغییرات فشار در طول سفر هوایی تکمیل شه.

4. مصرف شکلای جور واجور شیرینی رو محدود کنین. بهتره خوردن شیرینی به یه بار در روز محدود شه. تعدد مصرف شیرینیا فرصتی به قلیایی شدن محیط دهن نمی ده. باکتریای داخل دهن علاقه زیادی به مواد قندی دارن و با چسبیدن به مواد قندی پلاکای مقاومی روی دندون تشکیل می شه. این مواد خاصیت دهن رو اسیدی می کنن که می تونه به مینای دندون آسیب برسونه.

5. در طول سفر ممکنه شرایط به شکلی باشه که نتونین دندونای خود رو بشورید به خصوص وقتی که خوراکیای شیرین هم میل کردین. در این مواقع بهترین کار جویدن آدامس های بدون قند است. این نوع از آدامسا غدد بزاقی رو تحریک می کنن و باعث می شن بزاق زیادی ترشح شه. بزاق، نقش مهمی در تمیز کردن دهن و دندون داره و باعث کم شدن اندازه باکتری و فعالیت اونا می شه.

6. مورد دیگری که سلامت دهن کودکان رو تهدید می کنه بازیای گروهیه. به دلیل بهتر شدن هوا و قرار گرفتن کودکان کنار هم احتمال آسیب به هر نقطه ای از بدن کودک از جمله دهن هست. اگه ضربه ای به دهن کودک وارد شد، حتما دندون شکسته کودک رو با آب معمولی بشورید و داخل شیر یا سرم فیزیولوژیک بذارین

و کودک رو در عرض 30 دقیقه به مراکز درمانی برسونین. بعضی وقتا ضربه بسیار محکمه و به ریشه وارد می شه که احتمال اختلالای دندانی رو در آینده بالا می بره این کودکان حتما باید به وسیله متخصص دندون پزشکی کودکان ویزیت شن.

7. بهترین نوشیدنی در طول سفر آبه. نوشابه های گازدار و آبمیوهای صنعتی مانند شیرینی عمل میکنن و تا مدت زیادی در دهن باقی می مانند.

8. سالمندان باید دقت کنن هنگام سفر دست دندون مصنوعی خود رو یادشون نره. بهداشت دندونای مصنوعی مانند روزای عادی لازمه.

9. هیچوقت واسه شکستن آجیل یا بسته های سخت که باز کردن یا شکستن اونا سخته از دندون استفاده نکنین. این کار ممکنه باعث شکستگی و آسیب دندون شه. در صورت شکستگی دندون باید به سرعت به دکتر مراجعه کنین. توجه کنین که در طول سفر ممکنه فاصله شما با دندون دکتر بسیار طولانی باشه.

.

منبع :gahar.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *