پزشکی

این مشکلات نشانه اختلال در کارکرد تیروئید هستند | بیماری

: این مشکلات نشونه مشکل در کارکرد تیروئید هستن

: این مشکلات نشونه مشکل در کارکرد تیروئید هستن 

شایع ترین نشونه مشکل در کارکرد تیروئید خواب آلودگی واحساس خستگی دائم است. مورمور شدن بدن هم می تونه نشونه پرکاری تیروئید باشه. هایپرتارودیزم (hyperthyroidism) و هایپوتارودیزم (hypothyroidism) که به ترتیب به پرکاری و کم کاری غده تیروئید معروف ان و یا افزایش قشرهای سلولی در این غده که از اون به تومور(a nodule or tumor) یاد می شه،

۱- تغییر یهویی وزن

انجمن تیروئید آمریکا (American Thyroid Association) معروف به ای تی ای (ATA) اقرار می کنه، به دلیل اینکه تنطیم متابولیسم بدن رو دوش غده تیروئیده، ترشح هورمونای بیشتر از اندازه اون یه جور سرعت غیرمعمول رو در جریان متابولیسم بدن به وجود می آورد. بنابریان انگار همین امر دلیل کاهش یهویی وزن می شه و این اتفاق در زمان پرکاری این غده روی میده.

از طرفی اگه تعداد دفعاتی که دوش می گیرین، بیشتر شده، می تونه یکی از دلایل نبود کارکرد نرمال غده تیروئیدتون باشه. البته در بسیاری موارد، تعرق زیاد می تونه به دلیل اضافه وزن باشه. دکتر لئونارد وارتُوفسکی (Leonard Wartofsky) از دانشکده پزشکی داشنگاه جورج تون (Georgetown University) و رئیس قبلی انجمن غدد

(Endocrine Society) میگه، تغییر وزنی که اتفاق میفته بیشتر بین ۲٫۵ تا ۷٫۵ کیلوگرمه. ایشون اشاره میکنه که عواملی چون سبک زندگی، اندازه فعالیت جسمی هم از بقیه عواملی هستن که می تونن در روند تغییر وزن تاثیر داشته باشن. سبک زندگی می تونه تاثیر زیادی در روند فعالیت متابولیسم داشته باشه.

۲- احساس بیحالی و خواب آلودگی

اگه اندازه خواب و استراحت تون کافیه اما بازم احساس خستگی می کنین، ممکنه یکی از دلایل این کم کاری غده تیروئیدتون باشه. دکتر رابین میلر (Robin Miller) در مصاحبه ای با مجله سلامت (Health) میگه، “احساس خستگی یکی از نشونه هاییه که در خیلی از مریضایی که مشکل تیروئید دارن دیده می شه.”

دکتر لئونارد وارتُوفسکی (Leonard Wartofsky) هم در این باره میگه: “منظور از این خستگی یه جور رخوتیه که بعد از خواب و استراحت کافی هنوزم هست. چون که ممکنه دلیل اون کم کاری غده تیروئید باشه.” اون ادامه میده: “بیماران گرفتار به پرکاری تیروئید، هم شکلای جور واجور دیگری از خستگی رو تجربه می کنن.” البته همیشه دلایل دیگری هم واسه خستگی همیشگی می تونه وجود داشته باشه.

۳- احساس سرما در وسط تابستون و عرق ریختن در چله زمستون

دکتر آلن پی. فرول (Alan P. Farwell)، رئیس بخش دیابت، تغذیه و کلینیک غدد بیمارستان مرکزی بُوستن (Boston Medical Center)، میگه، اگه در تابستون اونقدر سردتون می شه که طی هفته های متمادی، احتیاج به پوشیدن ژاکت دارین، می تونه دلیل خوبی باشه که آزمایش غده تیروئید بدین.

برعکس اگه وسط زمستون تی شرتی که پوشیده اید خیس عرقه، زمان اون هستش که به پرکاری غده تیروئیدتون شک کنین. یکی از بیماران دکتر فرول، از شدت تعرق اونم وسط زمستون مجبوره که تاپ و شلوارک بپوشد و دلیل اصلی اون پرکاری تیروئید اونه. این همون چیزی که اندازه تعرق بدنتون در مورد سلامتی تون میگه.

۴- اختلالاتی در عادت ماهانه و در دوران بارداری

دکتر فرول میگه، در زنان، اختلالاتی که در عادت ماهانه روی میده، می تونه یکی از دلایل کم کاری یا پرکاری تیروئید تلقی شه. در زنائی که تیروئید کم کار دارن بیشتر عادت ماهانه طولانی تر و شدیدتر از حالت عادی اون هستش و در زنائی با تیروئید پرکار، کوتاهتر و اندازه خونریزی کمتره.

که هر دو این مشکلات می تونن در ناباروری زنان موثر باشن. اما دلیل اون چیه؟ دلیل اصلی اون تاثیریه که بر مراحل تخمک گذاری گذاشته می شه. هم اینکه بر وضعیت تشکیل مغز جنین هم موثره. به زنائی که در اعضای خونواده شون، گذشته ای از ابتلای به مشکلات غده تیروئید هست، پیشنهاد می شه که در دوران بارداری، سطح هورمونای این غده رو بررسی کنن.

۵- از کوره در رفتن و افسردگی

طبق عقاید ارائه شده انجمن غدد، پرکاری غده تیروئید، باعث عصبی و تحریک پذیرشدن فرد گرفتار به این مشکل می شه. دکتر فرول میگه: “تحریک پذیر شدن، زود از کوره در رفتن از جمله نشونه های داشتن تیروئید پرکاره.” برعکس، با کم شدن اندازه ترشح هورمونای این غده، فرد گرفتار، احساس افسردگی می کنه

و فراموشکار می شه. فرول ادامه میده، وقتی که مشکلات غده تیروئید تشخیص داده نشه، افسردگی که بسیار هم در این روند شایعه، ادامه پیدا می کنه.

۶- خشکی پوست و ریزش مو

دکتر لئونارد وارتُوفسکی، میگه، خشکی پوست در طول تابستون، در مقایسه با خشکی پوست در زمستون که عادی تر هم هست، می تونه تفکربرانگیز باشه. این می تونه یکی از دلایل متابولیسم آروم و در نتیجه کم شدن اندازه تعرق باشه. بنابریان، اگه بیشتر از اندازه در تابستون مجبورین که از کرمای مرطوب کننده

استفاده کنین و این نشونه همراه با ریزش موهاتون همه، می تونه دلیلی واسه کم کاری تیروئید باشه. کم کاری تیروئید معمولا همراه ریزش موه که بعضی وقتا میشه دلیل ریزش کل موهای سر هم بشه.

۷- به وجود اومدن توده جدید در گردن

انجمن غدد یکی از نشونه های سرطان تیروئید رو به وجود اومدن توده و یا ورم غیرمعمول در گردن می دونه. وقتی که بقیه نشونه های گفته شده، درکنار تورم و درد در ناحیه گردن وجود داشته باشه و یا صدای فرد بدون اینکه بهبودی پیدا کنه دائم گرفته و خشک باشه، می تونه از نشونه های سرطان تیروئید به حساب آید.

۸- و بسیاری عوامل دیگه

دکتر مایکل تاتل (Michael Tuttle)، رئیس مرکز سرطان کترینگ (Memorial Sloan Kettering Cancer Center) میگه، مشکلات غده تیروئید می تونه با نشونه های زیادی همراه باشه که از اون جمله میشه به کاهش و زیاد شدن وزن، احساس خستگی، استرس، دعوا و مرافعه با اعضای خونواده، و بقیه موارد میشه اشاره کرد. از بقیه نشونه می تونه یبوست، افزایش اندازه کلسترول، مشکلاتی در حافظه، تعرق، ضربان زیاد قلب و بقیه موارد باشه.

دکتر تاتل از بیمارانش می خواد که اینجور نشونه هایی رو فقط علایم افزایش سن یا تغییر اخلاق خود تلقی نکنن بلکه از دکتر خود بخوان که براشون یه سری آزمایش بنوسید تا از چگونگی کارکرد غده تیروئید خود خبردار شن. ایشون اضافه می کنه: “همه این نشونه ها فقط با دادن یه آزمایش ساده قابل بررسی هستن.

” ایشون اضافه می کنه: “وقتی که مشکلاتی این چنینی خیلی راحت قابل درمان هستن، به چه دلیل فرد باید بدون اینکه اقدامی واسه بهتر شدن وضعیت کنه، با اینجور نشونه هایی دست و پنجه نرم کنه.” اینا نشونه های خاموش مشکلات تیروئید به حساب میان.

.

منبع :gahar.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *