پزشکی

این معده های زخم خورده..! | بیماری

بهترین
ها به نقل از
تندرستی : تصور کنین یه غذای تند و خوشرنگ و لعاب رو واسه ناهار جلویتان گذاشته ان و شمام خیلی گرسنه اید و شروع به خوردن اون می کنین ولی هنوز لقمه اول پایین نرفته یادتون میاد که دکتر به شما گفته از خوردن این غذا دوری کنین چون به زخم معده گرفتار هستین.

تعداد خیلی از افراد اسم زخم معده به گوششون خورده ولی ممکنه درباره اون چیزی ندونن؛ پس با دکتر «مهرداد حق ازلی» فوق تخصص گوارش و عضو هیات علمی دانشگاه تهران همراه شدیم تا درباره این مریضی بیشتر بدونیم.

خودتو معرفی کن

زخم معده از نظر پزشکی «پپتیک» اسمشه. این زخم می تونه در تموم قسمتای معده و حتی اثنی عشر به وجود بیاد. وقتی که یه یه تیکه از بخش مخاطی معده تخریب می شه زخم معده به وجود میاد که بعضی وقتا این تخریب تا قسمت زیر مخاط پیش میره.

امان از این باکتری مرموز!

زخم معده می تونه علل مختلفی داشته باشه که شایع ترین اون وجود «هلیکوباکتر» در دستگاه گوارش فوقانیه. این موضوع رو میشه به تغذیه و بهداشت عمومی خونواده ها نسبت داد. 85 تا درصد افراد جوامع مشابه جامعه ما در م عده خود «هلیکوباکتر» دارن. «هلیکوباکتر» می تونه معده رو باری دچار شدن به زخم مستعد کنه؛ البته عوامل ژنتیکی هم، در این بی تاثیر نیستن.

البته نباید این نکته رو از یاد برد که تنها «هلیکوباکتر» به وجودآورنده زخم معده نیس و عوامل دیگری هم وجود دارن که می تونن باعث زخم معده شه؛ مثلا مصرف بعضی داروها مخصوصا مسکنا، داروهای پوکی استخون و بعضی داروهای تقویتی می تونن باعث ایجاد زخم معده شن.

تغذیه حرف اول رو می زنه

داشتن یه رژیم غذایی درست و مناسب می تونه در سلامت دستگاه گوارش نقش زیادی اجرا کنه. بعضی از رژیمای  غذایی مثل خوردن غذای تند فرد رو مستعد دچار شدن به زخم معده می کنه و باید از خوردن این نوع غذاها دوری کنه چراکه ممکنه به مخاط معده آسیب وارد کنه.

لطفا خونسرد باشین!

نقش استرس رو در به وجود آوردن مشکلات گوارشی نمیشه رد کرد و از اون میشه به عنوان یکی دیگه از عوامل به وجود آورنده زخم معده یاد کرد . آدمایی که با عوامل تنش زا در ارتباطند می تونن به مریضی زخم معده دچار شن. هم اینکه آدمایی که جراحی انجام دادن به دلیل ایجاد خراش و زخم، در برابر دچار شدن به زخم معده قرار می گیرن. اگه فشار داخل مغز بالا بره یا فرد تومور و خونریزی مغزی داشته باشه احتمال به وجود اومدن زخم معده زیاد میشه.

زخم معده از جوونی تا پیری

 مریضی زخم معده در کشور ما، معمولا از دهه دوم به بعد و تا دهه هفتم زندگی روند رو به افزایش داره. باتوجه به مطالعاتی که در دنیا انجام شده این مریضی مختص جنس – زن و مرد – خاصی نیس و فرق بارزی بین مبتلایان زن و مرد دیده نمی شه. نسبت دچار شدن به این مریضی بین زن و مرد، یک و دو دهم به یکه که به دلیل ناچیزبودن، خیلی از پزشکان درصد دچار شدن به اونو برابر می دونن.

وقتی سلامتی دود می شه!

کسیدن سیگار در معده و اثنی عشر (دوازده س) مشکلات زیادی رو بوجود میاره و باعث می شه عوامل تهاجمی در این بخش از بدن زیاد شن و تولید مواد مراقبت کننده کاهش پیدا کنه. به عبارت روشن تر، اینکه سیگار مقدار بی کربنات رو کم کرده و انتقال «هلیکوباکتر» رو آسون می کنه؛ ضمن اینکه خونرسانی هم دچار مشکل می شه. با همه اینا میشه اینجور نتیجه گرفت که سیگار یکی دیگه از عوامل دچار شدن به زخم معده س.

از کجا بفهمیم؟

زخم معده، مثل هر مریضی دیگری واسه خودش نشونه هایی داره که میشه به درد در قسمت فوقانی شکم، حالت تهوع، نفخ، بی اشتهایی و بیدارشدن از خواب اشاره کرد. زخم معده می تونه باعث سوراخ شدن یا خونریزی در جدار معده و اثنی عشر شه که در بعضی مواقع به یه باره اتفاق میفته و فرد درصورت سوراخ شدن این نقاط از بدن با درد شدید مواجه می شه و درصورت خونریزی هم نشونه هایی چون استفراغ خونی و تیره شدن شدید مدفوع هست.

راه تشخیص

نشونه های زخم معده به گاستریت یا ورم معده شباهت بسیار زیادی داره و نمیشه با بررسی علائم بالینی تشخیص دقیقی داشت؛ به همین منظور دکتر با بررسی وضعیت بالینی مریض از عکسبرداری با باریم و آندوسکوپی استفاده می کنه. آندوسکوپی واسه تشخیص، روش بهتریه چراکه کار نمونه ورداری رو هم انجام میده.

خوب میشم؟!

بعد از اینکه تشخیص قطعی مریضی زخم معده داده شد، درمان اون شروع می شه. اگه زخم خوش خیم باشه درمان اون طبیه و باید در صورت وجود «هلیکوباکتر» اونو نابود کرد. از داروهای کاهنده اسید هم در این مریضی استفاده می شه. اگه زخم معده خوش خیم باشه درمان اون 85 تا درصد قطعیه و فرد با کمک دکتر بهبودی کامل پیدا می کنه. چانچه زخم بدخیم باشه به درمان عادی جواب نمیده؛ زخمای بدخیم و سرطانی با کاهش وزن همراه هستن و کم کم حالت ثابت پیدا کنن و در انتهای مریضی خونریزی هست. واسه تشخیص قطعی زخم بدخیم باید ضمن درنظرگرفتن علائم باینی از تصویر آندوسکوپیک و نمونه ورداری کمک گرفت. واسه درمان زخم معده بدخیم از شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی استفاده می شه.

حرف آخر

رعایت بهداشت عمومی و فردی می تونه در کاهش دچار شدن به زخم معده کمک کنه و افراد باید از کشیدن سیگار دوری کنن؛ ضمن اینکه از ادویه تند و غذاهای آماده مخصوصا فست فود (Fast Food) استفاده نکنن. با رعایت این موارد میشه از زخم معده تا حدی زیادی پیشگیری کرد. نکته دیگری که باید این وسط به اون اشاره کرد اینه که زخم معده باعث بیماریای دیگه نمی شه ولی بعضی بیماریای التهابی دستگاه گوارش می تونه باعث زخم معده شه.

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *