پزشکی

این مهمان ناخوانده کوچک فقط مخصوص افراد کثیف نیست! | بیماری

همیشه در شوخیای مون واسه اینکه از یه فرد کثیف دوری کنیم، می بگیم طرف شپش داره! اما خیلی دلتون خوش نباشه و فکر نکنین شپش فقط سراغ آدمای کثیف و بدبو میره! حتی اگه هر روز هم حموم می کنین بازم ممکنه که خیلی راحت پذیرای این مهمون نخونده کوچولو شید!

شپشا تا 6 ساعت زیر آب دووم می یارن!
با اینکه شپشا می تونن باعث خارش پوست سر شن اما مریضیای دیگه از جمله شوره، اگزما و حساسیت به شامپو و بقیه اجناس هم می تونن باعث خارش سر شن، پس باید با راه تشخیص شپش خوب آشنایی داشته باشین. واسه این کار باید با به کار گیری یه شونِه دندانه ریز از قسمتای جور واجور سر فرق باز کنین و پوست رو بررسی کنین.اگه هم به شپشی برخوردید، می تونین با همون شونِه اونو از روی مو وردارین. درواقع تنها نشونه حمله شپشا دیدن شپشای بالغ یا نابالغ روی سره. وجود تخم شپش به تنهایی دلیل بر حمله شپش نمی شه. در خیلی از افراد شپشا هیچ مشکلی ایجاد نمی کنن و ممکنه مدت زیادی طول بکشه تا سر شروع به خارش کنه. جالبه بدونین شپشا می تونن تا 6 ساعت زیر آب دووم بیارن! پس حموم کردن یا نکردن دلیل بر ابتلای به اون نمی شه. خبر خوب اینکه شپشا مریضیا رو از یکی به یکی دیگه منتقل نمی کنن.

نه پرواز می کنن و نه می پرند!
واقعا 3 نوع شپش هست که هر سه اونا علائم تقریبا مشابهی رو ایجاد می کنن اما هر کدوم در قسمت متفاوتی از بدن لونه گزینی می کنن. شپش سر که روی سر، گردن و گوشا زندگی می کنه، شپش بدن که از روی لباس یا تختخواب روی بدن منتقل می شه و شپش ناحیه تناسلی که روی موهای زائد و پوست ناحیه تناسلی زندگی می کنه. شپش سر موجودی 6 پا  است که به پوست سر و گردن می چسبد و از خون آدم تغذیه می کنه. اندازه شپش به اندازه یه دانه کنجد است که با کمی دقت می تونین اونا رو ببینین. رنگ شپش می تونه سفید، قهوه ای یا خاکستری تیره باشه. تخم شپش معمولا گرد یا بیضی شکله و شپشا اونا رو روی ساقه مو در نزدیکی پوست سر می چسبونن.واسه مشخص شدن تخم شپش می تونین بعد از حموم موی تون رو شونِه بزنین و موهای روی شونِه رو بررسی کنین. شپش درمیون کودکان در مدارس و مهدکودکا عادی تره چون بچه ها با همدیگه رابطه نزدیک تری دارن و ممکنه از شونه ها و گل سرهای همدیگه استفاده کنن. بزرگسالانی که در خونه با کودکان زندگی می کنن هم در خطر بیشتری قرار دارن. وقتی موهای سرتون با موهای سر فرد گرفتار تماس پیدا می کنه شپش می تونه از روی موی اون به موی شما بخزد. البته شپشا می تونن به مدت کوتاهی روی لباس یا وسایل شخصی هم زنده بمونن اما یادتون باشه شپشا نه می تونن پرواز کنن و نه بپرند!

چیزی پوست سرتون رو قلقلک میده؟!
شایع ترین علامت شپش، خارشه. با اینکه شپش مریضی خاصی ایجاد نمی کنه اما گزش اون باعث ایجاد حساسیت روی پوست می شه. ممکنه بدون این دست اون دست کردن پس از دچار شدن دچار خارش نشید. به خصوص اگه حمله شپشا ناچیز باشه. ممکنه حتی تا 6 هفته بعد از دچار شدن هم هیچ نشونه ای نداشته باشین. علاوه بر خارش شدید، شپشا می تونن باعث ایجاد حس قلقلک روی سر یا بدن شن طوری که احساس می کنین چیزی درحال راه رفتن روی پوست تونه! به دنبال خاروندن پوست ممکنه زخمایی هم روی اون ایجاد شه. زخمای حاصل از خارش جای گزش شپش می تونن به وسیله باکتریای روی پوست عفونی شن.با اینکه این موضوع خیلی عادی نیس اما اگه پوست سرتون قرمز، ملتهب و دردناک شده یا غدد لنفاوی تون حساس شدن در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنین. اینا از علائم عفونت های پوستی هستن. حتی بعضی وقتا افراد گرفتار نمی تونن خیلی راحت بخوابن. علاوه براین، شپشا می تونن باعث ایجاد برآمدگیای قرمز رنگ روی سر، گردن، شونه ها و ناحیه تناسلی شن. تیکه های سفید رنگ چسبیده به مو هم تخمای شپش هستن و به سختی میشه با به کار گیری شونِه اونا رو از روی مو جدا کرد.

دفع شپش با شپش کش!
هرچقدر هم بهداشت رو رعایت کنین ممکنه به شپش گرفتار شید. در این صورت بهترین راه واسه درمان به کار گیری داروها و روش هاییه که متخصص پوست واسه تون تجویز کرده. البته واسه این کار داروهایی هم وجود دارن که واسه جفت و جور اونا احتیاجی به نسخه دکتر وجود نداره از جمله شامپوهای «پایرترین» یا «پرمترین.» از دیگر داروهای مخصوص درمان شپش میشه به مالاتیون (که باید به پوست سر و موها مالیده شه و بعد شسته شه)، لوسیون بنزیل الکل (که باید واسه 10 دقیقه روی سر و مو بمونه و بعد شسته شه) و شامپوی لیندان اشاره کرد.بعضی از این داروها از عصاره گل داوودی یا ترکیبات مشابه اون تولید شدن و بی خطر حساب می شن اما ممکنه واسه کودکان مناسب نباشن. این اجناس شپشا رو می کشن اما تخمای اونا رو از بین نمی برن. قبل از استفاده حتما دستور مصرف شون رو با دقت بخونین. ممکنه 9 تا 10 روز بعد احتیاج به مرحله دوم درمان پیدا کنین. اگه این درمان 2 مرحله ای واسه تون فایده نداشت وقت اون رسیده به دکتر متخصص مراجعه کنین تا داروهای قوی تری واسه تون تجویز کنه.

هیچ وقت از کش سر، سنجاق، مقنعه و روسری بقیه استفاده نکنین!
دچار شدن به شپش مسریه، پس واسه جلوگیری از دچار شدن به اونا باید یه سری نکات رو رعایت کنین. هیچ وقت وسایل شخصی خود ازجمله شونِه سر، سنجاق، کش، تل، کلاه، مقنعه و روسری خود رو با افراد دیگه تقسیم نکنین. لباسا و ملحفهای تون رو هم مرتب عوض کنین و شست وشو بدین. اگه یه نفر در خونه تون گرفتار به شپش شده حتما همه مبلا، صندلیا و زمین رو جاروبرقی بکشین و واسه 2 هفته روی اونا رو با کاور پلاستیکی بپوشونین.اگه می خواین نگرانی تون رفع شه به دکتر مراجعه کنین؛ دکتر، پوست سر شما رو با به کار گیری نور مخصوصی بررسی می کنه. با این لامپ میشه به آسونی شپشا رو شناسایی کرد. علاوه بر این باید همه لباسایی که در  48 ساعت گذشته ازش استفاده کردین و ملحفها و هولها رو با به کار گیری شویندهای مخصوص شپش و آب داغ شست وشو بدین. اگه هم کودک تون عادت داره با عروسک هاش بخوابه اونا رو هم واسه 20 دقیقه در خشک کن با دمای بالا بندازین. واسه درمان شپش تون خجالت نکشید! ارزش این همه خارش و سختی رو نداره!

مایونز، سرکه و شونِه مخصوص مصریان باستان!
بعضی فکر می کنن مایونز، سرکه سفید و عصاره درخت چای می تونن به صورت طبیعی شپشا رو از بین ببرن. می گن اگه مایونز روی مو مالیده شه و یه شب تا صبح روی اون با کلاه کیسه ای مخصوص سر پوشیده شه شپشا رو خفه می کنه. درمورد سرکه هم ماده چسبنده تخما رو حل می کنه و اونا رو از روی مو جدا می سازه. با اینکه تاثیر این روش ها به طور علمی ثابت نشده اما کارشناسان فکر می کنن امتحان کردن اونا ضرری به بدن نمیرسونه. با این حال بهتره به عنوان اولین راه چاره به کار برده نشن. علاوه بر اینا میشه از شونِه مخصوص شپش استفاده کرد.این شونِه دارای دندانه های بسیار ریزیه که شپشا و حتی تخمای اونو از روی مو جدا می سازه. درواقع اولین بار مصریان باستان ازش استفاده می کردن و آثاری از این شونه ها در مقبره هاشون پیدا شده. تنها نکته منفی وقت گیر بودن کار با اون هستش چراکه باید با دقت تک تک شپشا و تخمای شون رو از روی مو جدا کرد. بهتره بدون این دست اون دست کردن پس از به کار گیری شامپوهای ضد شپش از این شونِه استفاده کرد تا همه آثار شپش از روی مو پاک شن.

khabareno.com

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *